Choroba Alzheimera

112 Views
Choroba Alzheimera
1 vote, 4.00 avg. rating (57% score)

DSC_0021.JPGChoroba Alzheimera dotyka przeważnie ludzi starszych ? większość chorych na tę chorobę ma więcej niż 65 lat. Lekarze do tej pory nie znają powodu, dlaczego niektóre osoby mają tę chorobę a inne nie. Przypuszcza się, że dużą rolę odgrywa tu czynnik genetyczny a także niski poziom wykształcenia, nadciśnienie, miażdżyca i cukrzyca a także płeć (kobiety chorują znacznie częściej niż mężczyźni).
Choroba zaczyna się niewinnie od zapominania ostatnich wydarzeń z życia takich, jak co jadło się wczoraj na kolację, jaki jest dziś dzień tygodnia i tym podobne. Potem choremu brakuje słów na określenie niektórych rzeczy: wskazuje na przykład nożyczki i nie pamięta jak ten przedmiot się nazywa. Zaczynają się także bardzo zmienne nastroje: w krótkim czasie chory potrafi z płaczu przechodzić do stanów prawie euforycznych.
Do tej pory niestety nie ma skutecznego leku na tę chorobę, ale są już preparaty łagodzące objawy. Choroba trwa zwykle od 8 do 14 lat i niestety z wiekiem jest coraz gorzej. Najważniejsze w tej chorobie jest jak najdłuższe utrzymanie samodzielności chorego i ćwiczenia umysłu, aby jak najdłużej był sprawny. Pomocne w tym mogą być gry w karty czy szachy a także wspólne wspominanie tego, co się wydarzyło z oglądaniem fotografii?

Inne wpisy tematyczne o zdrowiu:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy powinnyśmy częśto odwiedzać stomatologa dziecięcego w swoim mieście?

View Results

Loading ... Loading ...
Kontakt do nas:
Emailkrzysiek35[malpa]wp.pl
Tel(036) 837 93 08
Fax(036) 837 93 09
MiastoZielona Góra
Starsze komentarze:
Medycyna:
Kategorie