W przypadku trudności w odnalezieniu przytarczyc

9 Views
W przypadku trudności w odnalezieniu przytarczyc
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

-5. Gdy nie wszystkie przytarczyce zostały odnalezione, wówczas konieczna jest inspekcja wzrokowa i palpacyjna okolicy tchawicy, przełyku i przestrzeni przykręgo- slupowej doglowowo, doogonowo i na boki. Należy także otworzyć pochewdce naczyń szyjnych oraz obejrzeć i obmacać tylną powierzchnię płatów tarczycy, gdyż przytarczyce mogą znajdować się wewnątrz tego gruczołu (15).

W przypadku trudności w odnalezieniu przytarczyc niektórzy autorzy (Clark, 1972, Rothmund 1976) zalecają stosowanie dożylne błękitu toluidyny. Przytarczyce ze względu na powinowactwa do tego barwnika przybierają wyraźne ciemniejsze zabarwienie. Toksyczny wpływ toluidyny, zwłaszcza na układ krążenia, nakazuje ostrożność w stosowaniu tej metody.

Po odnalezieniu wszystkich 4 przytarczyc należy je bardzo ostrożnie wypreparować od otaczających je tkanek, bez uszkodzenia ich wnęki naczyniowej. Z każdego gruczołu niezbędne jest pobranie skrawka tkanki do śródoperacyjnego badania morfologicznego. Patolog na podstawie badania zamrożonych skrawków powinien dać odpowiedź na pytanie, czy badana tkanka jest przytarczycą, a jeśli tak, to czy jest to gruczoł prawddłowy, hiperplastyczny, czy zmieniony nowotwo- rowo (11).

Inne wpisy tematyczne o zdrowiu:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy powinnyśmy częśto odwiedzać stomatologa dziecięcego w swoim mieście?

View Results

Loading ... Loading ...
Kontakt do nas:
Emailkrzysiek35[malpa]wp.pl
Tel(036) 837 93 08
Fax(036) 837 93 09
MiastoZielona Góra
Starsze komentarze:
Medycyna:
Kategorie